سقوط صنعت گردشگری در سال 2020

به گزارش وبلاگ ادب، برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، نشان می دهد که صنعت گردشگری بعد از چند دهه پیشرفت متمادی، حالا به شرایط سال 1980 عقب گرد نموده است.

سقوط صنعت گردشگری در سال 2020

به گزارش ایرنا، مردم، حداقل در ایران، سفرهایشان را از سر گرفته اند. افزایش 59 درصدی تردد در جاده چالوس در ایام تعطیلات عید فطر، گواه این مسئله است. گردشگران حرفه ای نیز با تغییراتی در برنامه هایشان، دوباره دست به سفر زده اند.

هدی رستمی دنیاگردی که یکی از تاثیرگذاران (اینفوئنسر) اینستاگرامی به حساب می آید؛ در صفحه شخصی اش نوشته است: دوران قرنطینه کرونا کم کم در همه جای دنیا داره جاش رو می ده به دوران احتیاط و بازگشت تدریجی به روتین زندگی، اما با تغییراتی که اسمش رو می ذاریم عادی جدید! دنیای سفر هم جدا از این عادی جدید نیست و احتمالا خیلی از رسومات سفر و توریسم هم تغییر می کنه. اینطور نیست که به زودی یه روز خاص برسه و در دنیا اعلام کنن که حالا روز آغاز سفر و تفریحاته...

اما با این وجود، در سه ماه اخیر، صنعت گردشگری رسما سقوط نموده است. این گزاره را، داده های سازمان گردشگری دنیای تایید می نماید؛ ممکن است که تعداد گردشگران بین المللی در سال 2020، 78 درصد سقوط کند.

پایگاه داده پردازی استاتیستا می نویسد: در حالیکه صنایع بسیاری به دلیل تاثیرات عالم گیری کووید-19 مختل شده اند، تقریبا هیچ کدام از آن ها به اندازه بخش گردشگری آسیب ندیده اند. با وجودی که نمی توان آسیب های کووید-19 را به طور دقیق ارزیابی کرد؛ سازمان گردشگری دنیای(UNWTO) سه سناریو درباره تاثیرات گردشگری بین المللی در سال 2020 منتشر نموده است. متاسفانه، حتی در حتی در خوش بینانه ترین سناریو نیز تاثیرات ویروس کرونا روی صنعت گردشگری، ویران گر است.

در سناریوی خوش بینانه در صورتی که مرزها باز شوند و محدودیت های سفر از اوایل ماه جولای برداشته گردد، جابجایی گردشگران بین المللی 58 درصد سقوط می نماید و به 610 میلیون نفر در سال جاری می رسد. این شرایط، صنعت گردشگری دنیا را به سال 1998 بازمی گردانند؛ در آن موقع هم تعداد گردشگران بین المللی به همین میزان پایین بود.

در سناریوی بعدی، اگر محدودیت های سفر در ماه دسامبر برداشته گردد؛ تعداد گردشگران به 320 میلیون نفر سقوط می نماید. این شرایط در میانه دهه هشتاد میلادی دیده می شد.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، صنعت گردشگری دنیای برای دهه ها رشد بی وقفه را تجربه نموده بود. از سال 1980، تعداد گردشگران بین المللی موشک وار جهش کرد و از 277 میلیون نفر به 1.5 میلیارد نفر در سال 2019 رسید.

در سه ماهه اول 2020 اما ویروس کرونا شبیه به طوفانی مهیب، تمام این صنعت را در هم شکسته است. شرکت هواپیماسازی ایرباس، فراوری خود را به یک سوم کاهش داده است. ایرلاین امارات نیز به عنوان نماد دنیای شدن، تا سال 2022 نمی تواند شرایط خود را بازیابی کند.

صنعت گردشگری، 5.7 تریلیون دلار گردش اقتصادی دارد و مسئول شغل 319 میلیون نفر است. به عبارتی دیگر، تقریبا از هر 10 نفر روی کره زمین، یک نفر در این صنعت کار می نماید. به اعتقاد کارشناسان، ویروس کرونا بزرگترین بحران صنعت گردشگری از زمان حمله تروریسی 11 سپتامبر تا کنون است.

بر اساس گزارش استاتیستا، در طول نیم قرن اخیر تنها دوبار صنعت گردشگری با سقوط ناگهانی روبرو شده بود؛ یک بار در سال 2009 با شیوع بیماری سارس و بار دوم در زمان بحران اقتصادی سال 2008-2009.

نمودار زیر که از این پایگاه به فارسی برگردانده شده، شرایط وخیم صنعت گردشگری را بر اساس تعداد گردشگران در سه سناریوی برداشتن محدودیت های سفر از ماه های جولای، سپتامبر و دسامبر نشان می دهد:

منبع: عصر ایران

به "سقوط صنعت گردشگری در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط صنعت گردشگری در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید